Zaznacz stronę

25 czerwca 2018 roku podczas Międzynarodowej Konferencji Superkomputerów 2018 organizowanych w Niemczech, Inspur zaprezentował nowy serwer NF5486M5 o największej na świecie gęstości pamięci. Nowość marki Inspur została zaprojektowana głównie z myślą o dużych centrach przetwarzania danych, takich jak CSP czy operatorzy telekomunikacyjni. Serwer NF5486M5 to optymalne rozwiązanie do wykorzystywania jego mocy obliczeniowych podczas pracy nad tzw. „ciepłymi i zimnymi danymi” jak również do przechowywania materiałów wideo, archiwów, poczty czy podczas pracy na ogromnych zbiorach danych o dużej szczegółowości.

Gęstość pamięci: 4U dla 106 HDD

Serwer 4U obsługuje 106 dysków twardych 3,5″. NF5486M5 ma imponującą pojemność – 1,25 PB (Peta bajt), co czyni go urządzeniem IT o największej gęstości zapisu w branży. Dzięki dyskowi M.2 HDD i wdrożonemu systemowi operacyjnemu serwer doskonale równoważy pojemność pamięci masowej dla ciepłych i zimnych danych z wydajnością systemu.
NF5486M5 obsługuje port I/O i jest wyposażony w interfejs I/O w standardzie OCP (ang. Open Core Protocol); obsługuje 100Gb OCP NIC i 16 slotów PCIe, jest także kompatybilny z kartami o pojemności 1Gb / 10Gb / 25Gb / 40Gb / 100Gb.

Dzięki doskonałej łatwości konserwacji i energooszczędności, NF5486M5 stanowi idealną podstawę przy wdrożeniach centrów danych w chmurze. Serwer zaprojektowano z myślą o modułowości jego struktury. Wszystkie moduły obsługują wymianę typu „hot-swap”. Konserwacja urządzenia nie wymaga jego całkowitego wyłączenia. Zintegrowane rozwiązanie do zarządzania sprzętem/oprogramowaniem opracowane zostało przez inżynierów Inspur, którzy zadbali o to, by administratorzy mogli w łatwy i precyzyjny sposób zidentyfikować uszkodzony dysk twardy oraz znaleźć przyczynę awarii. Uszkodzoną część można wyjąć celem dokonania stosownej naprawy, nawet gdy urządzenie pozostaje aktywne. W NF5486M5 zastosowano również inteligentną technologię dynamicznego sterowania zasilaniem oraz rozpraszaniem ciepła. Dzięki modułowi włączania/wyłączania (on/off) skonfigurowanemu dla każdego dysku, serwer dostosowuje moc w czasie rzeczywistym do obciążenia każdego dysku. To rozwiązanie skutecznie poprawia ogólną efektywność energetyczną serwera.
Konstrukcja i rozpraszanie termiczne – projekt spełniający wymagające oczekiwania
Nowa propozycja Inspur ustanowiła kolejny rekord świata w odniesieniu do urządzeń pamięci masowej o największej gęstości. Zastosowane innowacyjne technologie rozwiązują problemy związane z odkształceniami, rozpraszaniem ciepła oraz rezonansem.

W pełni skonfigurowany NF5486M5 waży około 200 kg. W celu sprostania wyzwaniom związanym z kontrolowaniem odkształceń (w granicach dopuszczalnego marginesu błędu), a także związanym z wytrzymałością, już podczas prac projektowych zastosowano podział całej konstrukcji obudowy na kilka modułów: dysk twardy, sterownik, zasilanie, wentylator oraz pozostałe moduły konstrukcyjne. Taka konstrukcja zapewnia mniejsze ryzyko odkształcenia dla w pełni skonfigurowanego serwera niż konstrukcje wykonane w standardowej technologii.
Z uwagi na dużą ilość komponentów tworzących NF5486M5 problem rozpraszania energii cieplnej jest znacznie większy niż w przypadku tradycyjnych serwerów. Podczas równoczesnej pracy 8 rzędów dysków twardych, każdy rząd podwyższa temperaturę następnego o 2°C. Oznacza to, że ostatni rząd dysków działałby w krytycznej temperaturze. Inżynierowie Inspur sprostali temu wyzwaniu, projektując precyzyjną technologię przepływu powietrza w każdym rzędzie i partycji, tak aby zmniejszyć nagrzewanie kolejnych rzędów dysków do poziomu poniżej 1°C.
Podczas pracy urządzenia, obracające się dyski twarde generują wibracje o tej samej częstotliwości. Drgania przeniesione na obudowę mogłyby skutkować rezonansem dysku, a w konsekwencji doprowadzić do jego uszkodzenia. W NF5486M5 zastosowano wsporniki dysków twardych, wykonane z różnych kombinacji materiałów amortyzujących, które pochłaniają wibracje i skutecznie zapobiegają rezonansowi.

Dwa najbardziej spektakularne projekty

Inżynierowie Inspur tworząc nowy serwer M5 zastosowali projekt uwzględniający dwa kluczowe aspekty. Pan Chen Yanling, zastępca dyrektora generalnego działu produktów Inspur, podkreślił, że fizyczna konstrukcja serwera M5 została ulepszona, w taki sposób, aby zapewnić ciągłą możliwość zwiększania gęstości, wydajności energetycznej, łatwości konserwacji i zarządzania. Spowodowało to znaczne obniżenie kosztów całkowitych. W tym samym czasie rozwiązano również problem „100 aplikacji obsługiwanych na jednej platformie”. Serwer optymalizuje obliczenia, pamięć masową i operacje wejścia/wyjścia, a także rozszerza przestrzeń dla różnych aplikacji, umożliwiając uruchamianie różnych systemów na odpowiednich platformach sprzętowych.
Serwer M5 jest dostarczany z systemem Rack SR-AI o najsilniejszej na świecie skalowalności GPU. NF5288M5 zawiera największą na świecie gęstość GPU, i48 oraz różne aplikacje serwerowe dedykowane sztucznej inteligencji, obszernym danym i firmowym chmurom.
Spełnia wymagania inteligentnego przetwarzania danych
Obecnie komputery ewoluują w kierunku przetwarzania danych w chmurze. Peng Zhen, wiceprezes Grupy Kapitałowej Inspur, podkreślił, że obecne zmiany wymagają nowego podejścia w produktach serwerowych. Centra przetwarzania danych o dużej skali przejmują zadania tradycyjnych serwerowni. Natomiast pojawiające się innowacyjne aplikacje typu sztuczna inteligencja, wymagają od przedsiębiorstw serwerowych przejścia od projektowania opartego na tradycyjnych scenariuszach na projekty zrównoważone.
Inspur wykorzystał możliwości inteligentnego rozwoju komputerów.
W raporcie „Sprzedaż rozwiązań serwerowych w pierwszym kwartale 2018 roku”, sporządzonym przez firmę Gartner, Inspur zajął 3 miejsce na rynku światowym, a 1 miejsce w Chinach. W 11 z ostatnich 17 kwartałów, Inspur był najszybciej rozwijającym się dostawcą serwerów na świecie. Firma zamierza stać się największym światowym dostawcą serwerów.
Według Chen Yanling’a, Inspur będzie dalej optymalizował swój projekt oparty na scenariuszach, aby lepiej zaspokajać potrzeby międzynarodowych klientów i obsługiwać rynek globalny. Obecnie Inspur ma klientów w 113 państwach i regionach Świata. Inspur założył 8 globalnych centrów badawczo-rozwojowych, 6 globalnych centrów produkcyjnych i 2 globalne centra usług. Udział firmy w rynku szybko rośnie, zwłaszcza w takich regionach jak: USA, Chiny, Europa, Korea Południowa i Japonia.