Zaznacz stronę

Podczas Międzynarodowej Konferencji dotyczącej Superkomputerów (ISC18), która odbyła się 26 czerwca 2018 roku w Niemczech, Inspur zaprezentował innowacyjny serwer i48. Rozwiązanie marki Inspur zostało zoptymalizowane pod kątem aplikacji dedykowanych centrum danych. Serwer jest modułem obliczeniowym o dużej gęstości, który obsługuje infrastrukturę IT wymaganą przez AI, HPC i NFV. i48 zapewnia spójne, szybkie zagęszczenie całego systemu. Serwer umożliwia dowolne konfigurowanie węzłów obliczeniowych i magazynowych zgodnie z wymaganiami pojemności danych aplikacji i wydajności przetwarzania.

i48 cechuje się innowacyjnym wyglądem i łączy w sobie zalety zarówno serwerów kasetowych, jak i serwerów w obudowie rack. Serwer w obudowie 4U obsługuje 8 węzłów obliczeniowych o dużej gęstości, 4 zrównoważone węzły obliczeniowe i 2 węzły magazynujące o dużej pojemności. Dzięki zastosowaniu jednego systemu do zasilania i rozpraszania ciepła, serwer i48 zwiększa wydajność o 800% i obniża zużycie energii o 18%, w porównaniu do rozwiązań klastrowych w tradycyjnych serwerach rack. Dzięki mikro rack design i zoptymalizowanym komponentom i48 oszczędza 8% (w porównaniu z serwerami kasetowymi) i 15% (w porównaniu z serwerami rack) kosztów pojedynczego węzła.

Specyfikacja

i48 jest wyposażony w spójny system obliczeniowy o dużej gęstości i skali, który pomaga sprostać wyzwaniom związanym z wydajnym przetwarzaniem danych naukowych i danych szkoleniowych AI. Pojedynczy rack i48 obsługuje 80 wydajnych procesorów Intel® Xeon® Scalable, a każdy węzeł ma wydajność ponad 3,5 TFlops, zatem ogólna wydajność pojedynczego rack przekracza 280 TFlops. W ten sposób 4 rack tworzą konstrukcję klastra HPC o wydajności obliczeniowej około 1 PFlop. i48 obsługuje bezpośrednie połączenie o wysokiej prędkości sieci 100G (z minimalnym opóźnieniem) pomiędzy wszystkimi węzłami a przełącznikiem rdzenia lub dwa 48-portowe przełączniki TOR 100 G, tworząc system dużej skali poprzez kaskadę w pojedynczym stojaku rack. Łatwa konserwacja zarówno z przodu jak i z tyłu sprawia, że serwer idealnie nadaje się do obsługi nowoczesnych centrów przetwarzania danych. Rozwiązanie i48 znacznie poprawia wydajność pracy i konserwacji systemu dużej skali.
Funkcjonalność i48 pozwala elastycznie konfigurować węzły obliczeniowe i magazynowe zgodnie z wymaganiami dotyczącymi wydajności konkretnych aplikacji i przetwarzania danych. Konfiguracja serwera i48, który składa się z 384 TB pamięci danych i ponad 200 rdzeni procesorów na jednym stojaku rack pozwala na wykorzystanie jego mocy obliczeniowej w biologii molekularnej. Przykładowo użycie i48 do sekwencjonowania DNA skraca czas złożenia pełnego genomu ludzkiego (i podobnych ssaków) do 2 dni, przy zdolności przetwarzania danych 4 razy wyższej niż średnia w branży. Zastosowane w i48 węzły obliczeniowe o dużej gęstości umożliwiają konfigurację akceleratora FPGA FIBA firmy Inspur, zwiększając wydajność GATK o 340%.

Spojrzenie w przyszłość

Dzięki licznym kanałom danych, i48 odgrywa wiodącą rolę podczas ekspansji nowopowstających przedsiębiorstw. Technologia 5G przyniesie więcej możliwości operatorom telekomunikacyjnym, umożliwiając im uczestnictwo w procesie tworzenia innowacyjnych modeli biznesowych (np. IOT, IOV, Edge Computing i AI). Niebywale szybka transmisja danych i niewielkie opóźnienia w technologii 5G będą wymuszały na operatorach wirtualizację ich sieci. W erze 5G, NFV stanie się infrastrukturą rozwijających się przedsiębiorstw. Dzięki dogłębnej optymalizacji aplikacji NFV, każdy węzeł i48 obsługuje 4 karty sieciowe PCIe i 1 OCP / PHY, tym samym zapewniając do 16 10-gigabitowych interfejsów sieciowych oraz wspierając optymalizację NUMA Blanced. Ta funkcjonalność poprawia wydajność komunikacji nawet o 20% bez zakłóceń podczas wykorzystania procesora.

Ponadto każdy węzeł obliczeniowy i48 o wysokiej gęstości obsługuje 4 dyski twarde NVMe hot-swap o pojemności do 32 TB, przez co nadaje się do szybkiego buforowania danych. i48 to idealne rozwiązanie do szybkiego warstwowania pamięci masowej, które zwiększa wydajność operacji I/O wraz z systemem plików klastra. Reasumując i48 zwiększa ogólną wydajność (o współczynnik 10) i obsługuje szybkie systemy plików buforowania I/O klastrów HPC.

Inspur o Inspur

Wiceprezes Grupy Kapitałowej Inspur, Pan Peter Peng podkreślił, że „i48 ma zalety zarówno serwera kasetowego jak i serwera rack’owego. Serwer cechuje się szybkim wdrożeniem, elastycznością rozbudowywania, bardzo dużą pojemnością pamięci masowej i wysoką efektywnością kosztową serwera rack, a także dużą gęstością, łatwością zarządzania i wysoką wydajnością wat serwera kasetowego. Serwer obsługuje nowy moduł centrum danych i jest kompatybilny z procesorami Intel Xeon Scalable oraz technologią połączeń Intel® OnmiPath. To sprawia, że i48 umożliwia międzynarodowym operatorom centrów danych wdrożenie wydajnej infrastruktury IT w szybki i bardziej elastyczny sposób. Funkcjonalność tego serwera umożliwia sprostanie wyzwaniom związanym z przechowywaniem i przetwarzaniem dużych ilości danych w scenariuszach biznesowych (m.in. AI, HPC i NFV)”.

Pełny raport znajduje się pod poniższym linkiem
【ISC】Enabling Nonlinear Earthquake Simulation for 18-Hz and 8-Meter Scenarios.pdf