Zaznacz stronę

W sierpniu 2019 roku portal ServeTheHome (STH), który jest cenionym przewodnikiem dla informatyków m.in. na temat serwerów, dokonał testów zakończonych recenzją dotyczącą serwera Inspur NF5280M5. Serwera użyto wraz z dwoma procesorami Intel Xeon Scalable 2 gen. Dwuprocesorowa platforma 2U została zaprojektowana pod kątem elastyczności konfiguracji.

Przegląd serwera Inspur NF5280M5

Inspur NF5280M5 – przednia części serwera (12 x 3.5”)

Inspur NF5280M5 – przednia części serwera (12 x 3.5”)

Konfiguracja serwera, która była poddana testom posiadała 12 sztuk 3.5” zatok na przednim panelu. Inspur oferuje również opcję dla 24 dysków 2.5” z przodu ze wsparciem dla SATA, SAS oraz NVMe. Najważniejszą zaletą serwera NF5280M5 jest jego elastyczność konfiguracji. To sprawia, że platforma potrafi spełnić różnorodne wymagania użytkowników.

Inspur NF5280M5 – wygląd serwera z góry

Inspur NF5280M5 – wygląd serwera z góry

W serwerze NF NF5280M5 zastosowano standardowy układ, który można znaleźć w innych platformach 2U. W przedniej części obudowy znajduje się miejsce na pamięć masową, część centralna zawiera wentylatory służące odpowiedniemu chłodzeniu całego układu, następnie znajduje się sekcja procesorów, moduły wejścia I/0 a na samym końcu zasilacze.

 

Inspur NF5280M5 – beznarzędziowa wymiana wentylatorów

Inspur NF5280M5 – beznarzędziowa wymiana wentylatorów

W modelu NF5280M5 wykorzystano duże wentylatory 80 mm (4 sztuki). Dużą zaletą jest szybkość wymiany wentylatorów, bez użycia jakichkolwiek narzędzi – tzw. „hot-swap”.

Inspur Systems NF5280M5 Primary Riser

Inspur Systems NF5280M5 Primary Riser

W środku serwera znajdują się 2 socket-y na procesory Xeon Scalable od Intela, każdy wspierający 12 slotów DDR4 DIMM. Sloty mogą być zajęte przez tradycyjne kości pamięci DDR4, albo połączenie DDR4 i Intel Optane DCPMM. Dzięki temu rozwiązaniu Inspur NF5280M5 może obsłużyć ponad 6 TB pamięci.

W tylnej sekcji I/O znajduje się gniazdo OCP 2.0. Inspur używa formatu Network Interface Card (NIC) w otwartym standardzie. Takie rozwiązanie jest bardziej elastyczną opcją, niż rozwiązania stosowane u innych producentów – wbudowane bezpośrednio własne karty LOM (LAN on motherboard).

W tylnej części obudowy znajdują się konfigurowalne bloki dla rozszerzeń PCIe i/lub tylnych opcji dyskowych (zarówno dla 2.5” jak i 3.5”).

Zarządzanie platformą NF5280M5

Zarządzanie serwerami Inspura odbywa się poprzez IPMI i Redfish API. Są to opcje, które większość klientów z dużymi farmami wysokowydajnych maszyn wykorzystuje do obsługi swoich systemów. Inspur dostarcza również intuicyjną platformę web (Inspur Management System) z dodatkowymi rozwiązaniami, które usprawniają zarządzenie.

Panel interfejsu zarządzania Inspur

Panel interfejsu zarządzania Inspur

Inspur Management System dostarcza podstawowe funkcjonalności, których oczekiwać można dziś od każdego nowoczesnego serwera, m.in. zdolność zdalnego zarządzania zasilaniem czy tworzenie wirtualnych zasobów. Inspur posiada także rozwiązanie HTML5 iKVM, które zawiera ww. funkcje. Warto podkreślić, że niektórzy dostawcy serwerów do chwili obecnej nie posiadają w pełni funkcjonalnego HTML5 iKVM, a także nie są wstanie zagwarantować obsługi tzw. wirtualnych mediów.

Inspur HTML5 iKVM - obsługa wirtualnych mediów

Inspur HTML5 iKVM – obsługa wirtualnych mediów

Platforma 5280M5 jest zaprojektowana, jako solidna jednostka bardzo szerokiego zastosowania. Inspur NF5280M5 w testach STH otrzymał 9.4 punktu, na 10 możliwych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie autoryzowanego dystrybutora rozwiązań marki Inspur w Polsce: