Zaznacz stronę

W dniu 13 listopada br., podczas tegorocznych targów wystawienniczych SuperComputing 2018 w Dallas (Teksas, USA), firmy Inspur oraz Intel ogłosiły rozpoczęcie prac nad programem zatytułowanym „X-Plan”. Jest to innowacyjny projekt współpracy w zakresie sztucznej inteligencji. Obie strony porozumienia zbudują wspólne laboratorium sztucznej inteligencji, w celu przyspieszenia innowacji w zakresie AI oraz promowania globalnego rozwoju tej gałęzi przemysłu, poprzez wieloaspektową kooperację w takich dziedzinach jak innowacje sprzętowe, optymalizacja oprogramowania oraz budowa ekosystemów.

Projekt „X-Plan” obejmie wiele elementów współpracy, z których jedną jest wspólna innowacja i optymalizacja oprogramowania serwerów AI wykorzystujących chipy marki Intel następnej generacji i nową mikro-architekturę Purley Platform Cascade Lake-SP oraz procesory sieci neuronowych NNP-L i NNP-I. Bazując na najnowocześniejszej technologii Intel VNNI oraz innowacyjnych rozwiązaniach firmy Inspur dedykowanych obliczeniom AI, obie strony porozumienia są wstanie zapewnić wydajniejsze i bardziej elastyczne akceleracje AI i konfigurowalne systemy architektury obliczeniowej. Współpraca ma na celu pomaganie globalnym użytkownikom AI w radzeniu sobie z wyzwaniami obliczeniowymi, a także w dostarczaniu szybszych innowacji. Wspólne laboratorium AI Inspur i Intel połączy zespoły inżynieryjne oraz badawczo-rozwojowe obu firm. Inżynierowie obu przedsiębiorstw będą skoncentrowani na innowacjach w dziedzinie AI, algorytmach i aplikacjach, co pomoże zapewnić silne wsparcie w zakresie badań i rozwoju dla projektu „X-Plan”. Ponadto Inspur i Intel planują intensywną współpracę z uniwersytetami i instytucjami badawczymi w celu promowania rozwoju oraz doskonalenia ekosystemów sztucznej inteligencji poprzez tzw. programy szkolenia talentów.

Obecne trendy industrializacji AI stają się coraz bardziej oczywiste. Obliczenia AI determinują szybkość innowacji w sztucznej inteligencji. „Plan X”, dzięki innowacjom w zakresie rozwiązań służącym obliczeniom AI oraz tzw. „szkoleniom talentów”, wprowadzi do globalnych instytucji B+R zajmujących się AI nowe bodźce stymulujące szybszy rozwój w globalnej skali. Takie działanie w sposób bezpośredni przyczyni się do poprawy promowania i rozwoju przemysłowej sztucznej inteligencji

Liu Jun

Dyrektor Generalny działu AI i HPC, Inspur

Sztuczna inteligencja stała się ważną częścią IT i taka tendencja utrzyma się zarówno bliższej jak i dalszej przyszłości. Projekt „X-Plan” stanie się ważnym elementem globalnego ekosystemu obliczeniowego AI Intela, mającego na celu dostarczenie globalnym klientom wydajnych produktów komputerowych dedykowanych sztucznej inteligencji oraz stworzenie dobrego środowiska rozwoju talentów

Nash Palaniswamy

Główny Dyrektor ds. globalnego przetwarzania technicznego, Intel

Inspur jako czołowy dostawca globalnych technologii obliczeniowych AI jest w pełni zaangażowany w rozwój infrastruktur sztucznej inteligencji, który dotyczy czterech głównych sfer: doskonalenie platform obliczeniowych, poprawa zarządzania i wydajności, optymalizacja głębokiego uczenia się (tzw. „Deep Learning”) oraz przyspieszenie działania aplikacji. Firma stała się najważniejszym dostawcą serwerów AI dla Baidu, Alibaba i Tencent. Marka Inspur pomaga klientom AI zwiększyć wydajność obliczeń w zakresie przetwarzania dźwięku, obrazu, IVA, wyszukiwania czy networking. Zgodnie z raportem IDC China AI na temat rynku infrastruktury 2017, Inspur z 57% udziałem w rynku, zajmuje pierwsze miejsce w branży serwerów sztucznej inteligencji.